Sprawdź autobus przed podróżą! - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Będzinie

Wiadomości

Sprawdź autobus przed podróżą!

Data publikacji 05.07.2017

Policjanci z będzińskiej drogówki w trakcie wakacji sprawdzać będą autokary organizujące przewóz dzieci i młodzieży na wypoczynek. Kontrola zarówno stanu technicznego pojazdu jak i stanu trzeźwości oraz uprawnień kierowcy w ramach akcji odbywać się będzie na parkingu przy sklepie Lidl w Będzinie przy ulicy 11-ego Listopada.

Organizator wyjazdu lub opiekun może poprosić o kontrolę autobusu przed wyjazdem. W tym celu właściwa osoba (najlepiej z przynajmniej jednodniowym wyprzedzeniem), powinna skontaktować się z sekretariatem Wydziału Ruchu Drogowego tel. (32) 36 80 290 , bądź dyżurnym Komendy Powiatowej Policji w Będzinie tel.  (32) 36 80 255  i ustalić godzinę przeprowadzenia kontroli.

Organizatorzy wycieczki autokarowej mogą również dokonać sprawdzenia pojazdu we własnym zakresie dzięki aplikacji Bezpieczny Autobus. Nowa e-usługa pozwala szybko i w łatwy sposób sprawdzić w Internecie informacje o autobusie lub autokarze, którym planowana jest podróż lub którym codziennie jeździmy do pracy lub szkoły. Wystarczy podać numer rejestracyjny autobusu na stronie serwisu, aby uzyskać dostęp do informacji, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo podróży. Usługa wprawdzie nie zastąpi kontroli przeprowadzanej przez Policję lub ITD, ale umożliwi wstępną weryfikację stanu autobusu.

Usługa skierowana jest m.in. do:

  • podróżujących autokarami, autobusami, czy innymi pojazdami do przewozu osób,

  • przewoźników autobusowych, którzy chcą uwiarygodnić swoją ofertę.

Dzięki niej sprawdzimy m.in. czy autobus lub autokar:

  • ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,

  • posiada ważne obowiązkowe badanie techniczne,

  • dane techniczne, takie jak liczba miejsc czy masa pojazdu,

  • komunikat, czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie jako wyrejestrowany, wycofany z ruchu lub kradziony.

Uruchomienie usługi przyczyni się także do zwiększenia standardów bezpieczeństwa w branży przewozu osób, pomagając wychwycić nieuczciwe firmy oferujące przejazd pojazdami z nieważnym przeglądem technicznym czy bez ubezpieczenia OC.

Usługa jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, jest dostępna z każdego urządzenia z Internetem i przeglądarką, w tym również na urządzenia mobilne. Informacje wyświetlane w ramach usługi są wiarygodne, bo pochodzą bezpośrednio z rejestru państwowego, jakim jest Centralna Ewidencja Pojazdów, prowadzona przez ministra spraw wewnętrznych.