Uwaga ślisko!!! - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Będzinie

Wiadomości

Uwaga ślisko!!!

Data publikacji 19.04.2017

Wczorajszy dzień, a szczególnie godziny popołudniowe i wieczorne na drogach naszego regionu pokazały jak wiele zagrożeń może spotkać kierowców w czasie zmiennej aury. Użytkownicy dróg w najbliższym okresie muszą być przygotowani na to, że na jezdni będzie bardzo ślisko. Padający śnieg, deszcz ze śniegiem albo zamarzająca mżawka stwarzają bardzo duże zagrożenie. W takich warunkach, kierujący pojazdem obowiązany jest zachować szczególną ostrożność.

Przede wszystkim kierowcy powinni pamiętać o prawidłowo ustawionych podczas jazdy światłach mijania. Podczas opadów, oprócz świateł mijania, należy używać również świateł przeciwmgielnych przednich; jeżeli zaś zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 metrów – należy również włączyć tylne światła przeciwmgielne.

Pamiętać trzeba także o utrzymywaniu w czystości szyb (uzupełnianiu płynu w zbiorniczkach spryskiwaczy), lusterek oraz kloszy świateł naszego pojazdu, oraz o oczyszczeniu całego pojazdu z śniegu i lodu. Na większości stacji paliw dostępne są wycieraczki, pojemniki z płynem oraz papierowe ręczniki, z których można nieodpłatnie skorzystać.

Kierowanie pojazdem w najbliższych dniach wymagać będzie właściwej techniki jazdy, skoncentrowaniu oraz zachowaniu szczególnej ostrożności. Bardzo istotnym elementem jest jazda z prędkością dostosowaną do aktualnie istniejących warunków i sytuacji na drodze, zapewniającą panowanie nad pojazdem. Prędkość bezpieczna nie może być nigdy utożsamiana z prędkością dozwoloną - jednak musi się mieścić w jej granicach.

Przyczyną wielu zdarzeń, do których dochodzi w tym okresie jest również „najechanie” na inny pojazd, wynikające z niezachowania bezpiecznego – czyli niezbędnego do uniknięcia zderzenia – odstępu od innego, najczęściej jadącego przed nami pojazdu. Takie sytuacje mają miejsce najczęściej podczas hamowania (często przy „dojeżdżaniu” do skrzyżowań), wykonywania manewrów wyprzedzania oraz omijania i wymijania.