Wiadomości

Jesteś uprzejmy na drodze? Dzisiaj Międzynarodowy Dzień Grzeczności za Kierownicą

Data publikacji 05.04.2017

Dzisiaj przypada Międzynarodowy Dzień Grzeczności za Kierownicą, który został zainicjowany we Francji. Trąbienie, przejeżdżanie na "późnym żółtym" albo co gorsza na samym czerwonym, wymuszanie pierwszeństwa, czy wjeżdżanie na skrzyżowanie bez możliwości zjazdu, to tylko część zachowań, których możemy doświadczyć za kierownicą. Dlatego szczególnie dzisiaj zadbajmy o wzajemną uprzejmość na drodze.

Do takich zachowań oprócz wyżej wymienionych możemy zaliczyć także: niestosowanie kierunkowskazów, jazdę skrajnym lewym pasem służącym do wyprzedzania, wyprzedzanie na skrzyżowaniu, rozmowy przez telefon komórkowy, parkowanie gdzie popadnie, nie wpuszczanie samochodów z jezdni podporządkowanej, jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, nadmierną prędkość czy przyspieszanie przed pasami na widok pieszego lub na widok wyprzedzającego nas samochodu. Takie grzechy popełnia bardzo duża liczba kierowców. Niewielu z nich potrafi opanować się za kierownicą i jeździć zgodnie z przepisami. Bardzo często możemy zauważyć sfrustrowanych kierowców, którzy gwałtownie gestykulują za kierownicą.

Jazda po naszych drogach może czasem wywoływać frustrację i nie zawsze jest łatwa. Każdemu zdarza się popełniać błędy. Od tego, jaka jest kultura kierowców, zależy to, jakie będą tego skutki. Kultura jazdy w sposób oczywisty zwiększa także płynność ruchu. Przejawy uprzejmości za kierownicą to wszystkie te gesty, które uczestnicy ruchu drogowego - kierujący i piesi - zrobią ponad to, co określają przepisy ruchu drogowego. Do takich zachowań zaliczyć więc można, m.in jazdę na tzw. "suwak", parkowanie gdy istnieje możliwość w taki sposób, by wystarczyło miejsca dla innych pojazdów, zatrzymanie się w celu udzielenia pomocy w przypadku awarii pojazdu innego kierowcy, ustąpienie pierwszeństwa przejazdu pojazdowi wyjeżdżającemu z drogi podporządkowanej, czy też gesty podziękowania za okazaną pomoc na drodze lub przeproszenia innego uczestnika ruchu drogowego w przypadku popełnienia błędu.

Może chociaż tego jednego dnia warto powstrzymać się od używania klaksonu i okazać nieco cierpliwości pieszemu, który przed przejściem zastanawia się czy wejść na jezdnię lub okazać nieco wyrozumiałości pojazdom opatrzonym literką "L". Dlatego bądźmy uprzejmi na drogach!